Cilt tabakasına uygulanan bir takım asit içerikleri sayesinde, cildin kontrol altına alınarak soyulma işlemine tabi tutulması ve bir takım uyaranlarla uyarılması işlemi kimyasal peelingtir. Kimyasal peeling yaptıranların bu yöndeki amaçları ciltlerindeki ölü halde bulunan cilt tabakasını ortadan kaldırıp hücre yenilenmesinin sağlanmasının yanında bir de ciltteki kan dolaşımının olması gereken seviyeye gelmesini sağlamaktadır.

Kimyasal peeling metodu, aslında 50 yıla yakın bir süreçtir yaptırılan çok eski bir cilt bakımı metodudur. Kimyasal peelingin tercih edilmesindeki en önemli faktör, cilt yüzeyinde oluşan lekelenmelerin yok edilmesi isteğidir. Çünkü cilt lekelerinin ciddi anlamda yok edilebilmesi için en etkili yöntem kimyasal peeling şeklinde uygulanan yöntemdir.

Yüz yapımızda oluşan bu lekelenmelerin nedenleri çoğunlukla ileri yaş faktörü, hamilelik süreci faktörü, çok fazla güneş ışığına maruz kalma faktörü ve sivilce izi faktörleridir. Tüm bu saydığımız etmenler doğrultusunda cilt üzerinde kırmızıya dönük, kahverengi tonlarında ya da siyah olarak pek çok lekelenmelerin oluştuğu görülebilmektedir. İşte bahsedilen lekelenmelerin kökten çözümü için de çok uzun senelerdir ünlülerin de sıklıkla kullandığı yöntem kimyasal peeling yaptırmak olmuştur.

Bu yöntem, az önce de değindiğimiz gibi tüm cilt lekelerine kesin bir çözüm sağlayabilme imkanı olduğundan cilt doktorları tarafından da tavsiye edilmektedir. Ancak bu tavsiyeler, işinin ehli kişiler tarafından yapılmasında ya da eczanelerde satılan kimyasal peelingler yapımına uygun olarak uygulanması dahilinde geçerlidir.

Kimyasal peelingler kendi aralarında üç farklı gruba ayrılmaktadır. Bu gruplar ve uygulanış şekilleri ise şöyledir;

Yüzeysel kimyasal peeling : Çok sık kullanılan peeling çeşitlerinden biri yüzeysel kimyasal peeling’tir. AHA uygulaması denilen (alfa hidroksi asitler) meyve asitleridir ve cilde bu asitler uygulanır. Bitkisel içeriğe sahip olan bu peeling çeşidi sütten elde edilen laktik asidin ve şeker kamışından elde edilen glikolik asidin karışımıyla da oluşturulmaktadır.
peeling-yaptiran-bireyler

Orta derin kimyasal peeling : TCA dediğimiz trikloroasetik asit ve glikolik asitlerin karışımıyla oluşturulan orta derinlikteki kimyasal peeling, yüzeysel peelinge göre derinin iki kat derinliğindeki tabakaya etki etmektedir. Yani orta derinliklerde meydana çıkan cilt sorunları için bu tip peelingler tercih edilmektedir.
Derinlemesine kimyasal peeling : Bakers solüsyonu, Fenol solüsyonu, TCA ve Jessner’in birleştirilmesiyle yapılan bu tip derin kimyasal peelinglerde; diğer yöntemlere nazaran daha ağır işlemler uygulanır ve genelde de ciddi ağır cilt hasarlarının tedavisinde kullanılmaktadır. Derin kimyasal peelingler yapıldığında derin seviyelerdeki kırışıklıklar, derin sivilce izleri, derin cilt lekeleri vb. durumlar tedavi edilebilmektedir.

En iyi kimyasal peeling olarak, cilt lekeleri konusunda en çok kullanılan ürünün TCA olmasından dolayı TCA kimyasal peeling asidi gösterilebilmektedir. İçeriğinde bulunan %15 oranındaki asit sayesinde ciltteki kırmızımsı, siyah ve kahverengi lekeler giderilebilirken aynı zamanda doğuştan gelen lekeler, yüzdeki ve vücuttaki çiller ve diğer benzer cilt lekeleri ortadan kaldırılabilmektedir.