Hassas cilt tipine sahip olan bayanlar için oldukça zahmetli bir işlemdir, cilt bakımı yapmak. Hassas ciltler, cilt bakımı yaparken kullanacağı yöntemleri iyi seçmesi gerektiği gibi, sonrasında karşılaşma ihtimali bulunan sorunlara karşı da temkinli olmalıdır. Normal ciltler için tavsiye edilen bakım yöntemleri, hassas cilt tipi olan kişilerde alerjik reaksiyonların gelişmesine neden olabilir. Hassas cilt bakımında dikkat edilecekleri ve cilt bakımında kullanılacak olan yöntemleri sizler için açıkladık. Kılcal damar yapısı hassas cilt tipine sahip olanlarda daha çok görülür. Özenle seçmediğiniz cilt bakım yöntemleri cildinizde bir anda kızarıklığa yol açabilir. Hangi maddeler hassas cilde iyi gelir, hassas cilt için maske tarifleri nelerdir ve hassas cilt bakımı nasıl yapılmalı işte merak ettiğiniz soruların yanıtları;

HASSAS CİLT BAKIMI NASIL YAPILIR?

  1. Hassas cilt tipine sahip olanların uyguladıkları bakım yöntemleri cilt yapılarına uygun olmadığı zaman, hemen kızarıklıklar meydana gelir. Üstelik bu kızarıklıkları saklamak çok da kolay olmaz. Cilt yapısı hassas olanlar her makyaj malzemesini de kullanamazlar. Bu kişiler için sadece doğal ve mineral makyaj malzemeleri uygundur.
  2. Hassas ciltlerin makyaj çıkarma durumu da oldukça sıkıntılıdır. Bu yüzden badem yağı veya zeytinyağı ile makyajınızı temizlemeniz gerekir. Bu yağlar cildin tahrişini engeller.
  3. Hassas cilt tipi için kullanılacak olan maske tarifleri, meyvelerden hazırlanmalıdır. Mevsim meyveleri ile cilt bakımı yapılması çok daha uygun ve sağlıklıdır.
  4. Ciltte ortaya çıkan kızarıklıklar ve lekelenmeler için ise yeşil çay kullanılması uygundur. Yeşil çayı hazırlayıp önce içmeli ardından bir miktarı ile de cildinize bakım yapmalısınız.
  5. Hassas cilde sahip olan kişiler kozmetik sabunlardan kaçınmalıdır. Edineceğiniz bitkisel bir sabun ile temizliğinizi sağlayabilirsiniz. Hassas ciltler için en uygun sabun buğday sabunudur. Buğday sabunu hiçbir alerjik reaksiyona neden olmaz ve cildinizi temizler.
  6. Hassas cilt tipine sahip olanların beslenmelerine de ekstradan dikkat etmeleri gerekir. Tüketilen bazı gıdalarda cilt üzerinde kızarıklığa ve kaşıntıya yol açar. Eğer beslenmeden kaynaklı sorunlar yaşadığınızı düşünüyorsanız, besin alerji testi yaptırmalısınız. Böylece ne tüketmeniz ne tüketmemeniz gerektiğini bilerek beslenmenizi yeniden planlarsınız.
  7. Günde 8 bardak su tüketimi cilt yapısına çok iyi gelir. Hassas cilt tipine sahip olanlar su içerek yaşadıkları sorunlardan kurtulabilirler.